
Profesor Maciej Wilczak jest autorem i współautorem ponad 300 prac naukowych, opublikowanych w kraju i zagranicą, dotyczących głównie problematyki zastosowania technik laserowych i metod endoskopowych, głównie histeroskopii i laparoskopii w diagnostyce i terapii ginekologicznej jako metod małoinwazyjnych, w leczeniu schorzeń ginekologicznych oraz zagadnień związanych z zaburzeniami rozrodu i ginekologią operacyjną.
Był inicjatorem i organizatorem powołania w 2018 roku Międzynarodowego w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Jest koordynatorem Centrum i organizatorem cyklicznych Warsztatów z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Zrealizowana w Centrum minimalnie inwazyjna operacja korekty wypadania narządów płciowych miednicy mniejszej została opublikowana jako pierwsza operacja z Polski na łamach WebSurg On Line University of IRCAD. Ponadto hysterektomia laparoskopowa w modyfikacji prof. Macieja Wilczaka została opublikowana na łamach tego prestiżowego Uniwersytetu
Wirtualny Uniwersytet z siedzibą w Strasburgu jest jednym z najbardziej prestiżowych Uniwersytetów On Line powstałym na bazie IRCAD i jednym ze światowych liderów kształcenia w zakresie najnowocześniejszych i minimalnie inwazyjnych metod chirurgicznych. WeBSurg University of IRCAD jest dostępny w 7 językach i skupia około 380 000 aktywnych członków. W ramach działań WebSurg On Line University publikowane są treści multimedialne, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii chirurgii małoinwazyjnej ( m.in. w chirurgii ogólnej i gastroenterologicznej, chirurgii ginekologicznej, chirurgii dziecięcej, torakochirurgii i innych ) skierowane do lekarzy 12 specjalności chirurgicznych.
Prof. Maciej Wilczak w roku 2020 był organizatorem pierwszych w Polsce Warsztatów Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej jakie zostały zorganizowane w formule ON – LINE i “NA ŻYWO”, gdzie “krok po kroku” prezentowano minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne, w których uczestniczyło dotychczas ponad 480 lekarzy ginekologów.
Dotychczas w tej formie edukacji uczestniczyło ponad 1000 lekarzy ginekologów, a kolejna edycja kursów : Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowy oraz kursów laparoskopowych rozpoczyna się 01.03.2022 roku.
Informacje o Warsztatach Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej dla lekarzy ginekologów znajdują się pod adresem internetowym zamieszczonym poniżej: https://www.gpsk.ump.edu.pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej.html